Sihirli Taşlar Kilo Vermede İşe Yarar Mı?

Fazla kilolardan kurtulmanın yolu gerçekten uzun ve zor olabilir, bu nedenle insanlar genellikle bilimsel olarak tam olarak kanıtlanmamış yöntemlere başvururlar. Bu yöntemlerden biri, son birkaç yılda popülaritesi artan şifalı taşlar veya kristaller olabilir ve insanlar bu kristallerin stresi azaltmaktan, detoksifikasyondan kilo kaybına kadar birçok fayda sağladığına yemin ederler. Elbette bu taşların kullanımı geçmişte Gwyneth Paltrow ya da Victoria Beckham gibi ünlü kişiler tarafından da desteklenmişti. Bu yöntem en azından kısmen işe yarayabilir mi?

Örneğin bu taşların dünyaca ünlü uzmanından birinin web sitesinde şunları okuyabilirsiniz:
” Her taş, fiziksel , zihinsel veya ruh üzerinde doğrudan etki alanında kullanabileceğimiz özellikleri gizler . Sadece yabancıların olumsuz etkilerine, jeopatojenik bölgelerin bozulmasına ve anormalliklere karşı değil , aynı zamanda bizi örneğin kene ısırıklarından da koruyan koruyucu taşları da unutmayalım . Bugün taş yardımıyla kilo vermekten bahsedeceğiz . Birkaç çözüm var; örneğin enerji içecekleri içmekseçilmiş taşlardan su, seçilmiş taşların sihirli kaseler şeklinde birleştirilmesi veya taşların vücuda takılmasıyla grup gücünün kullanılması .”
Burada sizi hayal kırıklığına uğratmamız gerekiyor, çünkü elbette bu taşların herhangi bir mucizevi veya iyileştirici etkisi yoktur ve bunları vücuda takmak, bu taşlardan enerji suyunu içmek veya onlara dokunmak daha fazla kilo kaybına bile neden olmayacaktır . Ayrıca kenelere karşı koruma olarak koruyucu taşlara çok fazla güvenmemeyi tercih ederiz.
Yani, bu cümlede satıcı, görünüşe göre taşların tek başına kilo kaybı için yeterli olmadığını, ancak diyet ve egzersiz rejiminin de ayarlanması gerektiğini itiraf ediyor. Ne kadar basit değil mi?

TAŞLARIN FAYDALARI VEYA RİSKLERİ OLABİLİR Mİ?

Bu taşların olası tek faydası plasebo etkisine dayanıyor olabilir. İster mucizevi bir taş ister bir hap olsun, bir şeye olan inancımızın vücudumuzdaki biyokimyasal süreçler üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabileceği veya ruhumuzu da etkileyebileceği bilinmektedir. Örneğin plasebo etkisi ağrı tedavisinde çok işe yarar ve obezite tedavisinde de bir miktar öneme sahip olabilir. Ancak şunu da eklemek gerekir ki plasebo ya da sözde beklenti etkisi iki ucu keskin bir kılıç olabilir . Örneğin. 2014 yılında araştırmacılar tarafından kilo verme takviyeleri (sırasıyla plasebo ve pirinç unu) verilen katılımcılar aslında daha az kilo verdiler çünkü takviyelere daha çok güvendiler ve kendi çabalarına daha az güveniyorlardı. Aynı şekilde kilo verme taşları, doğru yaklaşımla kilo verme diyetinin sürdürülmesine yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda bazı kişilere “sihirli” taşın kendileri için tüm işi yapacağına dair yanlış bir algı da verebilirler ve onlar bunu yapmazlar. çok denemek lazım.

Öte yandan taşların potansiyel olarak zarar verebileceği yer, kristal su olarak adlandırılan formda kullanılma şeklidir. Bazı e-mağazalar ve şarlatanlar, şifalı etkileri olduğu iddiası nedeniyle taşları birkaç dakika ila saatlerce suda bekletmenizi ve ardından içmenizi tavsiye ediyor. Ancak bu suyun içilmesi nedeniyle mikroorganizmalarla, hatta uygun olmayan taşlar kullanıldığında toksik maddelerle kontaminasyon riski vardır , bu maddeler bu maddelerden salınabilir – çünkü tam bileşimlerini hiçbir zaman tam olarak bilemiyoruz. Bazıları örneğin asbest, alüminyum, bakır, kükürt, kurşun ve diğer potansiyel olarak toksik elementler ve bileşikler içerebilir.

ÇÖZÜM
Sizi hayal kırıklığına uğratmak zorundayız, ancak yine hiçbir kısayol ve mucize çözüm, sağlıklı bir yaşam tarzına ve hatta kilo kaybına giden yolda size yardımcı olamaz. Tahmin edebileceğiniz gibi, sihirli taşlar bile burada işe yaramayacak ve daha fazla kilo kaybına yol açmayacak – yani, ağırlığı tartmadan önce onları kıyafet cebinizden çıkarmazsanız, ancak bu durumda işe yarayabilirler. gerçekten herhangi bir etkisi var. Öte yandan, kristallerin anlamsız bir şekilde suya batırılmasının da riskleri olabilir. Yani kilo vermek istiyorsanız yeterli egzersiz, sağlıklı beslenme, stresi azaltma ve yeterli uyku gibi temel şeylere odaklanın .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x