Özbekistanlı üreticiler Türk markaları altında ortak ürün üretme konusunda anlaşmaya vardı

Koruyucu ayakkabı üretiminde uzmanlaşan Warboots şirketi, Özbekistan’da büyük ölçekli bir proje hayata geçirmeyi planlıyor. Şirket, 8 hektarlık alan üzerinde dünyanın en büyük üretim tesisini kurmaya hazırlanıyor. Bu projenin maliyetinin 50 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

İlk aşamada yatırım tutarı 15 milyon dolar olacak. Tesis devreye girdikten sonra 4 binin üzerinde yeni istihdam yaratılacak. Proje tamamen devreye girdiğinde 700 milyon dolar değerinde ürün ihracatı yapılması planlanıyor.”

Proje için arazinin Akhangaran’daki küçük bir sanayi bölgesinde tahsis edilmesi bekleniyor.

Mart ayında Warboots temsilcileri yerel üretim fırsatlarını araştırmak ve arazilerle tanışmak için Özbekistan’a gelecek.

Özbekistanlı diğer ayakkabı üreticileri de başarı elde etti. Bu nedenle, Gratto markasıyla yapılan toplantıda yerli şirketler San+One ve KFK, ürünlerin Özbekistan’da ortak üretimine başlanması ve ardından bunların İtalya ve BDT ülkelerine ihraç edilmesi olasılığını değerlendirdi. Modellerin ilk etapta Türkiye’de üretilmesi, ilerleyen süreçte ise üretimin bir kısmının Özbekistan’a devredilmesi planlanıyor.

Magna Sport, sanayi ve inşaatta kullanıma yönelik eldiven üretimi için Bursa Eldiven Sanayi ile anlaştı. Türk üreticiler, ürünlerin ihracatına ilişkin anlaşma imzalamak ve yeni bir ortak üretim oluşturma olasılığını görüşmek üzere bu yılın mart ayında Özbekistan’a bir iş ziyareti yapmayı planlıyor.

Türk markası Myfit, ürünlerinin dış kaynak kullanımı sistemi aracılığıyla üretimi için Özbek işletmelerine sipariş vermekle ilgileniyor; ürün numunelerinin oluşturulması ve hammadde tedariki konusunda ön anlaşmalara zaten varıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x