KADEM, BM KSK 68. oturumunda “Kadın Destek Projesini” anlattı

KADEM’in kadınların çok yönlü güçlendirilmesi konusunda imza projelerinden olan Kadın Destek Merkezi modelinin, NGO CSW/NY bünyesinde anlatıldığı Bütüncül İyi Olma Hali için Birlikte Yürümek: Kadın Merkezlerinden Alternatif Uygulamalar “Walking Together For Holistic Wellbeing: Alternative Practices From Women’s Centers” başlıklı paralel etkinlik, 12 Mart’ta Türkevi’nde gerçekleşti.

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan panele, dünyadaki kadın destek merkezleri ve sığınma evlerinin temsilcileri katıldı. Panelde, dezavantajlı kadınlara destek veren merkezlerin yanı sıra en iyi uygulama örneklerinden biri olan KADEM Kadın Destek Merkezleri anlatıldı.

Kadın Destek Merkezlerinin 2022 yılında faaliyete geçtiğini ifade eden KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Gümrükçüoğlu konuşmasında; “Projenin amacı,15-29 yaş arası NEET yani “Not in Education, Employment or Training” kadınların ekonomik ve sosyal dönüşümünü desteklemek. NEET kategorisinde yer alan, kendini yalnız hisseden ve desteğe ihtiyaç duyan kadınlar, merkezimize başvurabiliyor. Kadınlar buraya gelerek sorularına cevap bulabiliyor, ihtiyaçları olan her alanda destek isteyebiliyorlar. Merkezlerimizde psikologlar ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan profesyonel ekiplerimiz var.” Dedi. Merkezin işleyişi hakkında detaylı bilgiler veren Gümrükçüoğlu, sadece İstanbul’daki Kadın Destek Merkezinde 2517 kadına hizmet verdiklerini söyledi.

‘DEPREM BÖLGESİNDE BİR YILDA TOPLAMDA 6 BİNE YAKIN KADINA HİZMET VERDİK’

Açılış konuşmasında 6 Şubat depremine de değinen KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Gümrükçüoğlu; “Depremin 3. haftasında Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’ta Kadın Destek Merkezlerimizi açtık. Deprem sonrası ne yapacağını, nereden yardım alacağını bilmeyen kadınlara rehberlik ettik. Kadınlara ve çocuklara kurslar, etkinlikler, eğitimler düzenledik” Dedi. “Deprem Bölgesindeki Kadın Destek Merkezleri aracılığıyla psiko-eğitimler ve grup çalışmaları ile 372 kişiye, rehabilitasyon faaliyetleri kapsamında düzenlenen kurslarla 475 kişiye, kadınların istihdamına yönelik eğitimlerle 50 kişiye ulaştık. Toplamda ise deprem bölgesinde açtığımız Kadın Destek Merkezlerimiz ile bir yılda 6 bine yakın kadına hizmet verdik.” ifadelerini kullandı.

Moderatörlüğünü KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nursem Keskin Aksay’ın yaptığı panelde, kadın destek merkezleri ve iyi uygulamaları anlatmak üzere New Jersey’deki

Women’s Rights Information Center adına Lil Corcoran, Faces of Hope adına Jean Fisher, Women Welfare Organisation adına Amna Rumaisa, Malikah adına Rana Abdelhamid ve Türkiye’den KADEM adına Aslıhan Nişancı konuşmacı olarak yer aldı.

‘HEDEFİMİZ DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ÇEŞİTLİ ÖRNEKLERLE ELE ALMAK’

Nursem Keskin Aksay konuşmasında; “KADEM olarak bugün düzenlediğimiz programın amacı; alternatif kadın destek merkezi modelimizi anlatmak ve kadınların, hayatın farklı alanlarında karşılaştıkları zorlukların karmaşık parametrelerini ve bütünsel refah olanaklarını dünyanın dört bir yanından çeşitli örneklerle ele almak.” İfadelerini kullandı.

‘BU ÖZEL YOLCULUĞU KADINLARA KOLAYLAŞTIRIYORUZ’

Kadın Destek Merkezi proje danışmanı Doç. Dr. Aslıhan Nişancı ise KADEM’in kurduğu Kadın Destek Merkezlerinin bütüncül, kapsayıcı ve yenilikçi vaka yönetimi süreçlerini anlatarak “İstanbul’da ve deprem bölgesinde kadınları desteklemekle kalmıyor, güçlenme süreci boyunca onlara eşlik ederek bu özel yolculuğu kadınlara kolaylaştırıyoruz” dedi.

KADEM, 2014 yılında Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu 58. Oturumuyla başlattığı gözlemci katılım sürecini, 2015 yılından itibaren etkinlik düzenleyici olarak yürütmektedir. Bu yılki BM oturumlarına; biri Kadın Destek Merkezleri, diğeri ise Gazze’de devam eden soykırım konulu iki etkinlikle katılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x