Issız bir adadasınız… Hangi bitkilerin zehirli olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Kuşkusuz grup projesi bazında daha iyi çalışan geleneksel yöntem, bazılarını denemektir. Eğer kusarsan, kasılma geçirirsen ya da ölürsen zehirlidir. ABD Ordusu Hayatta Kalma Kılavuzu’nda açıklandığı gibi bilimsel yöntem, mahsur kalmadan önce yerel yenilebilir bitkileri ezberlemektir. Bunun için çok mu geç?

Kılavuz” 13 Adımlı Evrensel Yenilebilirlik Testi “sunuyor. Bu, elinizde çok fazla yenilebilir potansiyel ne varsa dikkatli bir şekilde denemek ve kusup kusmadığınızı, kasılmalar geçirip geçirmediğinizi veya ölüp ölmediğinizi görmek anlamına gelir.

Bu dünyanın en yararlı tavsiyesi gibi görünmeyebilir, ancak zehirli bitkilerden kaçınmanın kusursuz bir yolu yoktur. Yapabileceğiniz en iyi şey, diğer her konuda parmaklarınızı çapraz tutarken yüksek riskli öğelerden kaçınmaktır. İşte bazı ipuçları.

  • 1. Öncelikle tatlı su, et veya balık bulabilecek misiniz bir bakın. Su olmadan mahkumsun. Balık veya et, eğer alabiliyorsanız, besin zincirinde bitkilerden daha üstte yer alır ve daha iyi bir besin karışımı sağlar.
  • 2. Mantar veya mantar yemeyin. Tabii ki hepsi öldürücü değil ama kötü olduklarında gerçekten kötüler. Örneğin, geçmişte tartıştığımız gibi Amanita phalloides tüketimi bulantı, kusma, ishal, kramp, böbrek ve/veya karaciğer yetmezliği, koma ve ölümle sonuçlanabilir. Sorun şu ki, bu mantarın üzerinde Amanita phalloides yazmıyor . Bir mantara benziyor. ..
  • 3. Badem gibi kokan her şeyi atlayın. Siyanür.
  • 4. Çürümüş, küflenmiş, durgun suda büyüyen veya başka bir şekilde iğrenç olan hiçbir şeyi yemeyin. Bunun söylemeye gerek olmadığını düşünebilirsiniz, ancak tüm hayatta kalma rehberleri bundan bahsetmeye özen gösteriyor.
  • 5. İmkanınız varsa kaynatın. Ordu, kaynatmanın tüm toksinleri yok etmediğini söyleyerek bu uygulamayı küçümsüyor. Belki öyle olmayabilir ama bazı toksinleri yok edecek ve aynı zamanda meşe palamudu gibi yiyecekleri tatsız hale getiren tanenlerden de kurtulacaktır. Yine de, yemeden önce Evrensel Yenilebilirlik Testini uygulayın.
  • 6. Hayvanların ne yediğini izleyin. Bu da ordu el kitabının kötü bir fikir olduğunu düşündüğü başka bir şey çünkü insanlar ve hayvanlar farklı hassasiyetlere sahip.
  • 7. Beyaz veya sarı meyvelerin yanı sıra fasulye, tohum veya süt beyazı özsu içeren bitkilerden kaçının. Örneğin Hint fasulyesi tohumları ölümcül toksin olan risin içerir; bir çift ölümcül olabilir. Mor veya siyah meyveler denemeye değer. Kırmızı meyve şüphelidir. Bazıları iyi; diğerleri (porsuk ağacı, çobanpüskülü, odunsu itüzümü) bunu yapmıyor. Riske girme.
  • 8. Maydanoz veya havuç gibi görünen bitkilerden kaçının; baldıran otu olabilir. Ayrıca şunu unutmayın: “Üçlü yapraklar, bırakın olsunlar” – üçlü yaprak grupları zehirli sarmaşık ve meşenin işaretidir.

Bu bizi ilk kesiği atlatmamızı sağlar. Şimdi geriye kalanlar üzerinde “Evrensel Yenilebilirlik Testi” yapıyoruz. 13 adımı hatırlayacağınıza inanmakta güçlük çekebilir ve bunları listeleyen kılavuzu getirecek kadar bir araya gelen herkes, mutlaka Dünyanın Yenilebilir Bitkileri’nin bir kopyasını da saklayacaktır.

İşte basitleştirilmiş bir versiyon:

Bol miktarda bir şey bulun. Hem zehirli hem de nadir bulunan bir bitki için zaman harcamanın anlamı yok.
Test etmek için bitkinin bir kısmını seçin; örneğin sadece yaprakları, kökleri değil. Biri zehirli olabilirken diğeri olmayabilir. Hangisi daha muhtemel? Bu yüzden testi yapıyorsunuz.
Daha önce yediğiniz her şeyi harekete geçirmek için sekiz saat oruç tutun.
Beklerken, cildinizi tahriş edip etmediğini görmek için bitkiyi 15 dakika boyunca bileğinize veya dirseğinizin iç kısmına tutun.
Üç dakika boyunca dudaklarınıza küçük bir miktar dokunun.
15 dakika boyunca dilinize dokundurun.
Çiğneyin ancak 15 dakika boyunca yutmayın.
Sekiz saat sonra hastalanmazsanız, bitkiden çeyrek fincan deneyin ve yukarıdakileri tekrarlayın.
Hala nefes alıyorum? İyiye işaret. Kan öksürmek mi? Bu kötü. Belki bir dahaki sefere o yenilebilir bitkileri ezberlersiniz.

C. Adams

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x