Halka Arz Müdavimleri Toplanın! SPK Halka Arzları Onayladı: 3 Şirket Daha Borsaya Geliyor

Halka arzlara yönelik ilginin sürdüğü bu dönemde Borsaya gelen her şirket ilgi çekerken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), haftalık bülteninde 3 şirketin halka arzını daha onayladı.

SPK’nın onayladığı halka arzlarda Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 22,60 liradan, Reeder Teknoloji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 9,30 liradan ve Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin 22,66 liradan talep toplanacak.

SPK, cep telefonu ve elektrik cihaz üreticisi Reeder Teknoloji’nin halka arzını onayladı.

SPK haftalık bülteninde sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemiyle yapılacak satış kapsamında şirketin sermayesi 170 milyon lira nominal tutardan 950 milyon liraya yükseltilecek. Ortaklardan Uygar Saral’ın 45 milyon lira nominal tutardaki hissesi de satılacak.

Halka arzda hisse değeri 9,3 TL olacak. Hisselerin tamamının satılırsa halka arz büyüklüğü 2 milyar lira (75 milyon dolar), halka açıklık oranı da yüzde 22,6 olacak.

Halka arz gelirleri yüzde 35 oranında işletme sermayesi ve kısa vadeli finansal borçlara, yüzde 25’i tesis yatırımları ve kapasite artışına, yüzde 20’si güneş paneli üretim tesisi yatırımına, yüzde 10’u da cep telefonu LCD üretim paneli yatırımı ile kalan yüzde 10’u arge ve girişim yatırımlarında kullanılacak.

SPK’nı halk arz onayı verdiği diğer bir şirket de Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) olurken, sermaye artırımı yöntemiyle yapılacak halka arzda şirket sermayesi 73,7 milyon lira nominal tutardan 293,7 milyon liraya yükselecek.

Halka arzda hisse değeri 22,66 TL olacak. Hisselerin tamamı satıldığında halka arz büyüklüğü 1,67 milyar lira, (62,2 milyon dolar) olurken, halka açıklık oranı da yüzde 25,1 olacak.

SPK’nın halka arzına onay verdiği Hat-San tersanesi sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemiyle yapılacak halka arzda sermayesini 33,5 milyondan 221,5 milyon liraya yükseltecek.

Halka arzda Pekar Grup İnşaat’a ait olan 10,8 milyon liralık nominal tutarda hisse satılırken, hisse değeri 22,6 lira olacak. 

Hisselerin tamamı satılırsa halka arz büyüklüğü 1 milyar lira (37,3 milyon dolar), halka açıklık oranı da yüzde 20 olacak.

Halka arz gelirlerinin yüzde 75-85’lik kısmı gemi üretim ve bakım kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlara, yüzde 15-25’i de elektrik üretim ve bakım tesislerinin iyileştirilmesine kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x